Jednorázové snížení obsahu živin ve vodním sloupci.
Srážení fosforu je rychlá a účinná metoda skokového omezení obsahu živin ve vodním sloupci a zvýšení jeho průhlednosti. Je proto vhodným způsobem péče o kvalitu zejména koupacích a okrasných vodních nádrží či rybníků.
Eutrofizace sladkovodního prostředí je založena výhradně na sloučeninách fosforu. Metoda srážení fosforu se využívá primárně k omezení dostupnosti sloučenin fosforu jako klíčové živiny pro rozvoj populací sinic a řas v mělkých jezerech a v jezerech s dlouhou dobou zdržení vody (delší než 1 rok). Koagulace s následnou sedimentací je ale také jednou z nejčastěji používaných metod na odstranění huminových látek a zákalu.
Pro masový růst sinic v nádrži stačí koncentrace fosforu (P celk.) kolem 0,020 mg na litr. To je v dnešním světě nadbytku nutrientů a silně úživných vod velmi málo. Často je tedy třeba využít aplikace látek, které velmi efektivně odstraňují sloučeniny fosforu z vodního sloupce či z přitékající vody a vysrážený fosfor pevně uzamykají na dně, takže není k dispozici pro primární produkci. Používají se zejména koagulanty (srážedla) na bázi hlinitých a železitých solí (síran hlinitý, síran železitý, PAX, PIX, …).
Ing. Hana Skalová
+420 775 855 608
hana.skalova@photonwater.com